ד"ר שי גברא

ד"ר שי גברא

המרפאה שלך לשיקום הפה ואסתטיקה

תורים:   03-9640695
חירום: 052-2432394

תורים:   03-9640695 | חירום: 052-2432394

ד"ר שי גברא

המרפאה שלך לשיקום הפה ואסתטיקה

1015943
ኢትዮጵያዊ

למה לטפל בשיני חלב וכיצד נשמור על שיני הילד

שיני החלב, מערכת השיניים הראשונה של הילד, הן הבסיס להתפתחות השיניים הקבועות. חור בשן חלב אשר אינו מטופל עלול להרוס את קירות השן, לגרום לפגיעה בעצב המלווה בכאבים עזים, לפתח מורסה העלולה לפגוע בשן הקבועה המתפתחת בעצב ואף להתפרץ לכיוון הלחי והעין.

הטיפול בחורים בשיניים נעשה באמצעות סתימה המתבצעת לאחר ניקוי העששת. בשיניים במצב ריקבון מתקדם, במידה וניתן להצילן, יש לבצע טיפולי שורש וכתרים.

שמירה על שיני חלב קיימות עדיפה על עקירתן! שיני החלב שומרות על המקום המיועד לבקיעה נכונה וישרה של השיניים הקבועות.

שיני חלב בריאות וחזקות מסייעות לילד בלעיסה ובדיבור וחשובות לבריאותו הכללית ולמראה אסתטי.

ניתן לסייע במניעת חורים בשיניים חלביות וקבועות על ידי מריחת פלואוריד על שיני הילד במרפאת השיניים, ואף על ידי איטום חריצי השן בחומר מיוחד העמיד בפני החיידקים המזיקים. טיפולים אלה ייעשו על פי המלצת הרופא.

להורים בבית תפקיד פעיל בשמירה על בריאות שיני הילד, כבר מינקות.

מומלץ להקפיד:

– גם בגיל הרך לא להניח לתינוק להרדם תוך כדי יניקת חלב או נוזל ממותק.

– להמעיט באכילת מזון ממותק.

– לעודד אכילת גבינות, קטניות, פירות וירקות טריים וכדומה.

– להמעיט באכילת חטיפים בין הארוחות.

– להשתמש בפלואוריד שהינו חומר המחזק את מבנה השן ומגביר את עמידותה בפני עששת. הפלואוריד ניתן בטיפות, טבליות או תמיסות באותם מקומות בהם הוא אינו מצוי בכמות מספקת במי השתיה, לפי המינון המומלץ ע"י הצוות הרפואי.

חשוב להבין כיצד נוצרים החורים בשיניים (עששת).

הסוכרים בפה עוברים פרוק והתססה ע"י חידקי העששת. החומצה המופרשת בעקבות התהליך ע"י החידקים גורמת לחורים בשיניים. לפיכך, פה נקי מסוכרים ימנע חורים בשיניים.

במידה ולא ניתן להמנע כליל מאכילת ממתקים, עדיף לתת לילד לאכול את דברי המתיקה במרוכז פעם ביום או מספר פעמים בשבוע, ולא כחטיפים בין הארוחות. לאחר מכן יש לצחצח שיניים.

צחצוח השיניים הנכון נרכש ע"י הדרכה במרפאת השיניים ובפיקוח ההורים בבית.

צחצוח יעיל של כל אזורי השיניים נמשך כחמש דקות, פעמיים ביום בבוקר ובערב. לאחר הצחצוח בערב אין לאכול דבר.

ככלל, טובה כל שיטת צחצוח המנקה את השיניים ניקוי יסודי והמאושרת ע"י הצוות הרפואי.

חשוב לאפשר לילד ללמוד לזהות את המקומות בהם הצטבר רובד חיידקים. הזיהוי יכול להעשות בעזרת תמיסה מיוחדת או כדורים אשר יומלצו ע"י הרופא או השיננית, הצובעים ריכוזי חידקים בפה. כך ילמד הילד מהן נקודות התורפה בצחצוח ויעריך את משך הזמן הנחוץ לסילוק רובד החידקים ביסודיות.

מומלץ להשתמש במברשת שיניים רכה בעלת סיבי ניילון עם קצוות מעוגלים, ובמשחת שיניים המכילה פלואוריד. את מברשת השיניים יש להחליף כאשר הסיבים מתעגלים ואינם ישרים.


להשלמת הניקוי ניתן להשתמש בחוט דנטלי, המנקה את האזורים בין השיניים אליהם מברשת השיניים איננה מגיעה. השימוש בחוט הדנטלי דורש מיומנות ועלול לפגוע בחניכיים, ולכן אינו מומלץ לילדים מתחת לגיל 10.

טיפול מונע נכון בשילוב עם ביקורים סדירים במרפאת השיניים מדי ששה חודשים לפחות, וטיפול מיידי בבעיות המתעוררות, יבטיחו לילדינו שיניים בריאות ויפות.
 
דילוג לתוכן