ד"ר שי גברא

ד"ר שי גברא

המרפאה שלך לשיקום הפה ואסתטיקה

תורים:   03-9640695
חירום: 052-2432394

תורים:   03-9640695 | חירום: 052-2432394

ד"ר שי גברא

המרפאה שלך לשיקום הפה ואסתטיקה

1015943
ኢትዮጵያዊ

טיפול שורש מהו?

ברפואת השיניים המתקדמת, גם בשיניים שנפגעו קשות, ניתן לטפל ולא תמיד צריך לעקרן.

תמיד עדיפה שן טבעית על שן תותבת!

מוך השן הינה הרקמה הפנימית של השן, הכוללת את העצבים וכלי הדם של השן. טיפול שורש נעשה, כאשר מוך השן ניזוק או מת. תהליך ניקוי חלל מוך השן ומילויו, נקרא "טיפול שורש".

מתי ניזוק מוך השן?

מוך השן ניזוק מחדירת חיידקים לתוכו בעקבות עששת, שהתקדמה עמוק בתוך הדנטין, או כאשר המוך נחשף בעקבות שבר בכותרת השן.

מה יקרה אם לא נטפל במוך השן הפגוע?

חיידקים במוך השן מביאים לדלקת, אשר ללא טיפול נאות מתפשטת אל חוד השורש ואל העצם התומכת בשן. דלקת בעצם מכאיבה ביותר ועלולה לגרום לעקירת השן.

כיצד מטפלים במוך הפגוע?

יש לסלק את המוך הפגוע, לנקות ולשטוף את החלל שנוצר ולאחר מכן למלא את המקום בחומר מילוי מיוחד לטיפולי שורש.

1. כדי להגיע אל מוך השן, יש לפתוח פתח גישה בכותרת השן.
2. לאחר הוצאת המוך הנגוע, החלל מנוקה ונשטף היטב עד לעיקורו.
3. בשלב הטיפול השני, סותמים חלל מוך השן ותעלות השן בחומר איטום מיוחד, המונע חדירת חיידקים אל העצם.

מתי להתחיל לדאוג לבריאות שיני ילדינו?
מיד עם בקיעת שיני החלב אפשר לנקותן עם פיסת גזה או מטלית רטובה. לאחר בקיעת שיני החלב האחרון. יש לצחצח בעזרת מברשת רכה מאד, בתוספת משחת שיניים בכמות קטנה כגודל אפונה. המשחה צריכה להיות טעימה לילד ובעלת מראה מושך, כדי לגרום לילד לאהוב את פעולת הצחצוח.
 
מדוע שיני החלב כה חשובות?
אמנם, בסופו של דבר, בגיל מסוים נושרות שיני החלב, אבל יש להן תפקיד נכבד בפה לשנים רבות. בראש ובראשונה הן שומרות מקום בקשת השיניים לשיניים הקבועות העתידות לבקוע במקומן. אם שן חלב נעקרת טרם זמנה, השיניים הסמוכות לה עלולות לנטות לכיוון העקירה, הרווח עבור השן הקבועה עלול להסגר והשן הקבועה עלולה להשאר תקועה בלסת או לבקוע בצורה עקומה, לא במקום המיועד לה.
קיימות דרכים רבות למניעת עששת בשיניים. העיקריות שבהן: לקיחת פלואוריד אם מי השתייה לא מופלרים; ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית; שמירה על דיאטת מזון מאוזנת.
אם מתגלה מוקד עששת (חור) בשן חלבית, יש לטפל בו ולסתום אותו לבל יתקדם ויגרום למצב שלא תהיה ברירה אלא לעקור את השן.
 
מתי להביא את הילד/ה בפעם הראשונה לרופא השיניים
בהגיע התינוק לגיל שנה, זה הזמן להגיע אל רופא השיניים בפעם הראשונה. ביקורים מוקדמים יכולים למנוע בעיות "קטנות" מלהגיע למצב של בעיות "גדולות". אף על פי שההורים בודקים את שיני התינוקות מדי פעם, הם עלולים לא לראות אם קיימת בעיה.
אסור לחכות עד ששן תכאב לילד כדי להביאו לרופא השיניים בפעם הראשונה. חשוב להפוך את הביקור הראשון אצל רופא השיניים לחוויה חיובית.

כיצד ללמד את הילד/ה איך מטפלים בשיניים?
חיקוי הוא הצורה הטובה ביותר ללמד את הילדים כיצד לצחצח שיניים. ילדים בגיל שנתיים או שלוש שנים יכולים ללמוד על ידי הסתכלות על אחד ההורים. יחד עם זאת, ההורים חייבים לעקוב בקפידה אחר איכות הצחצוח של הילדים ולהשתתף בו באופן פעיל. יש להקנות הרגל של צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום ולשבח את הילד על שיניים נקיות וחיוך יפה!
דילוג לתוכן